Staff List

Department Name
Headteacher MRS S. RAFFRAY, M.A., N.P.Q.H, Headteacher
Senior Leadership Team

MRS S. RAFFRAY, M.A., N.P.Q.H, Headteacher

Mrs M. GEORGE, M.A., PGCE, Deputy Head Pastoral – Seniors (Designated Safeguarding Lead)

MRS C. MACALLISTER, A.C.A., B.A., PGCE, A.L.C.M., Deputy Head (Academic) – Seniors

MRS K. MACKAY, B.A., PGCE, Deputy Head Pastoral – Juniors (Deputy Designated Safeguarding Lead – Juniors & Co-curricular Coordinator, Juniors & Seniors))

MISS E. KEANE, B.A., NPQH, Deputy Head Academic – Juniors (Deputy Designated Safeguarding Lead)

MRS F. HAGERTY, B.A., P.G.Dip. LAMDA, (Deputy Head Co-Curriculum, Community & Development)

MRS H. MACLENNAN, M.A. (Cantab), M.Ed, (Director of Priory 6 & UCAS)

MR J. POWELL, B.A. (Bursar)

MRS G. SAVIC, B.A. (Registrar and Head of Communications)

Art

MS. C. ENG, B.Sc., PCGE (Head of Art)

MR. A. COOK, B.A. (Art Technician)

MRS. S. JARVIS, B.A.

MRS K. MACKAY, B.A., PGCE (Deputy Head Juniors (Pastoral), (Designated Safeguarding Lead – Juniors) & Co-curricular Coordinator, Juniors & Seniors)

MRS A. WRIGHT, B.A., PGCE

Business & Economics MS C. MACALLISTER, A.C.A., B.A., PGCE, A.L.C.M., Deputy Head (Academic) – Seniors
Classics

DR G. CARLETON, M.A., PGCE, Ph.D. (Head of Classics)

MRS H. MACLENNAN, M.A. (Cantab), M.Ed, Director of Priory 6 & UCAS

Co-Curricular Activities

MR F. GREEN, M.Sc., A.R.C.S., PGCE (Co-curricular Coordinator, Seniors)

MS F. HAGERTY, B.A., Dip. LAMDA (Deputy Head Co-Curriculum, Community & Development)

MRS K. MACKAY, B.A., PGCE, (Co-curricular Coordinator, Juniors)

Drama

MS C. BROWN, B.A. G.T.P., (Head of Drama)

MS F. HAGERTY, B.A., P.G.Dip. LAMDA, (Deputy Head Co-Curriculum, Community & Development, Director of Priory 6)

MISS M. HEWITT (LAMDA)

MRS C. GAYLE (LAMDA)

MS H. SNELL, B.A., PGCE, LAMDA, (LAMDA Coordinator)

English

MS A. BUCK,  M.A., PGCE

MRS M. EATON, B.A., PGCE (Head of English)

MR N. ELDER, B.A., PGCE

MRS M. KING, B.A., PGCE

Geography

MR I. CHAPPORY, B.A., PGCE (Head of Geography)

MISS M. KEEP, B.A., PGCE

Government & Politics MR P. J. MURPHY, B.Sc., M.Ed., PGCE (Head of Social Sciences)
History

MS P. TRYBUCHOWSKA, M.A. (Oxon), PGCE (Head of History)

MR P. FERGUSON, B.A., PGCE

MRS C. LUNN, B.A., PGCE

I.T

MR M. DELLOW, B.Sc., PGCE (Head of Computing)

MRS C. MATHESON, B.A. C.I., Grad B.A. Ed., Grad Cert B.A.(Head of Technology for Remote Learning)

Juniors

MS P. CATTIGAN, B.Sc., PGCE

MISS R. COOKE, B.A., PGCE

MISS N. DAYA, B.A., PGCE

MISS E. DINDO, B.Ed.

MRS H. ROUND, B.A., PGCE

MS H. SNELL, B.A., PGCE, LAMDA

MRS L. TOMLINSON, B.A., PGCE

MS K. WILEY, B.Ed.

Languages

MR A. ALEJANDRO, M.A., PGCE, (Head of Modern Languages)

MS F. ASSEMAT, M.A., PGCE

MRS E. CEBOTARI, B.A., PGDE

MS P. DE LAHITTE, B.A., PGCE

MISS A. GANDI, M.A., PGCE

MISS K. TOYNTON, B.A., PGCE

Learning Support

MS E. COOK, BSc., PGCE (EAL Teacher)

MRS K. DAVIS, (Prep and Pre-Prep LSA)

MISS F. JOHNSON, M.A., N.A. SENCO, A.L.C.M.

MRS A. RAI, L.L.B , (Support in Learning Assistant)

MRS Z. THACKRAY, B.A. (Learning Support Teacher)

MRS C. YOUNG, Mont. Cert., B.A. (Support in Learning Assistant)

Maths

MR U. AHMED, B.Sc., PGCE

MISS M. CORSINI B.Eng

MRS J. BENNET, M.A. (Oxon), PGCE, MRSC (Head of Maths)

MR N. HARNETT, M.Chem, PGCE

MISS K. KHAIROUN, B.Sc., PGCE

Music

DR G. HIGGINS, B.Mus., M.A., PGCE, CRCO (Director of Music)

MRS J. WARREN, G.T.C.L.

Nursery & Preps

MRS A. BEAMAN, Level 3 NVQ Children & Young People

MISS H. BEAMAN, BA Hons, CACHE Level 3 in Child Care and Early Learning (E.Y.F.S. Practitioner)

MISS L. BENNET, BA Hons, CACHE Level 3 in Child Care and Education (VRQ)

MISS J. CORR, CACHE Level 3 in Childcare and Education (E.Y.F.S. Practitioner)

MRS C. COSTELLO, B.Ed.

MRS L. CVETKOVA, CACHE Level 3 Diploma for Children and Young People’s Workforce (E.Y.F.S. Practitioner)

MRS K. DAVIS, CACHE Level 3 (Teaching Assistant)

MRS N. FOLEY, BBS., M.Ed.

MISS L. HALTON, N.N.E.B. (Teaching Assistant)

MRS A. ISLAM, FdA (Level 5 Teaching Assistant)

MISS E. KEANE, B.A., NPQH, Deputy Head – Juniors (Academic)(Designated Safeguarding Lead – Preps and Pre-Preps)

MRS L. LUBOWIECKA, B.A., PGCE

MRS N. MORRIS, N.N.E.B., (E.Y.F.S. Practitioner)

MISS H. NIKOLOVA, EYPS (E.Y.F.S Practitioner)

MRS R. VAN DER MERWE, B.A., PGCE

P.E

MISS A. CROSS, B.Ed.

MRS H. GOSLING, B.Sc.,PGCE (Director of Sport)

MISS L. HALES, B.A., PGCE

MRS C. LINDSAY, Q.C.F. (Netball Coach)

MISS S. NOWAKOWSKA, M.Ed., PGCE (Acting Director of Sport)

Psychology MR A. TANVIR, M.A., PGCE
R.E

MRS L. McDERMOTT, B.A., PGCE (Head of R.E.)

MS C. FLANNELLY, B.A., PGCE

MS D. CORKERY, M.Th.

Science

MISS A. BURRELL, B.Sc., PGCE (Head of Science & Biology)

MR F. GREEN, M.Sc., A.R.C.S., PGCE (Co-curricular Coordinator, Seniors)

MR M. KANE,  B.Sc., PGCE (Head of Physics)

MR S. MATHESON, B.Sc., B.Ed., M.Ed (Head of Chemistry)

MISS P. MORRISON, B.Sc (Science Technician)

MRS G. PUGH, B.Sc., PGCE

MR A. STYLIANOU, B.Sc. MRSC, PGCE

Sixth Form

MRS H. MACLENNAN, M.A. (Cantab), M.Ed, Director of Priory 6 & UCAS

MISS L. HALES, B.A., PGCE (Deputy Director of Sixth Form)

Sociology MR P. J. MURPHY, B.Sc., M.Ed., PGCE (Head of Social Sciences)
Welfare Staff

MRS R. FINNEGAN, R.G.N. (School Nurse)

MRS R. GOOD, B.Sc., PGCE, Dip Therapeutic Counselling (Counsellor and Play Therapist Consultant)

Peripatetic Staff

MS R. ASPINALL, B.Mus., T.C.M. (Harp)

MRS E. CURRAN, M.G.R. (Piano)

MISS E. FERRARI, A.L.C.M. (Singing)

MRS S. HATCH, B.MUS. (Drum, Percussion)

MISS E. JACKSON, M.A., G. MUS., A.R.C.M. (Violin, Viola)

MR E. JOSTE, M.A (Drum, Percussion)

MR I. JUDSON, L.W.C.M.D., A.L.C.M. (Flute)

MR R. PORTER, M.A. (Clarinet)

MR W. SCOTT, B.MUS. (Guitar)

MR C. SMITH, B.Mus., L.R.A.M. (Brass)

MRS J. WARREN, G.T.C.L. (Cello)

Technicians

MISS P. MORRISON, B.Sc. (Laboratory Technician)

Mr A. COOK, B.A. (Art Technician)

MR S. WOOD (Senior ICT Support Technician)

Administration

MRS K. BHATTI, M.Sc.(Econ), ACLIP, Dip.Lis.(Librarian)

MS N. CHANDLER (P.A. to the Bursar & HR Officer)

MRS C. COX, B.Sc.(Econ.) (Design Manager)

MISS T. HOSTEN-SANDY, B.A. (Arts Departments Support & Administration)

MS M. KING, B.A. (Communications Administrator)

MRS J. MALLADI (School Office Assistant)

MISS L. MASIH, B.Sc., CSBM (Operations Manager & Examinations Officer)

MISS S. MASIH, B.A. (Admissions & Communications Assistant)

MR P. MARTIN, B.A. (ICT & Data Services Manager)

MISS L. NAYLOR, M.A.A.T. (School Office Manager, Finance and Examinations Assistant)

MISS V. NORRIS, B.A. (Receptionist)

MS J. OGWANG (Domestic)

MISS M. REGAN (Domestic)

MRS A. ROSS, L.L.B. (Hons), L.P.C. (Receptionist)

MRS T. SUMPTER R.G.N, A.M.S.P.A.R. (P.A. to the Headteacher)

MRS G. VYMERIS M.A. (Assistant Bursar)

Estates

MR C. MORTIMER, B.Sc. (Head Groundsman)

MR M. RAFFRAY B.A. (Premises Officer)

MR I. SMITH (Groundsman)